Wypadki drogowe, wypadki przy pracy, czy w gospodarstwie rolnym mogą wiązać się poważnymi urazami. Nawet przy mniej skomplikowanych złamaniach poszkodowani otrzymują zwolnienie lekarskie, a te potrafią – z uwagi na przedłużający się okres powrotu do zdrowia, trwać miesiącami. Gdy po wypadku poszkodowany jest niezdolny do pracy, przysługuje mu renta z tytułu utraconych dochodów.
Renta z tytułu utraconych dochodów
Utrata lub ograniczenie zdolności zarobkowej po wypadku, wbrew pozorom, zdarza się bardzo często. Renta z tytułu utraconych dochodów przysługuje na przykład w takich sytuacjach jak:
- Całkowita utrata zdolności do pracy.
- Ograniczenie zdolności do pracy. Na przykład w sytuacji, gdy poszkodowany po wypadku nie jest w stanie wyrobić premii, którą uzyskiwał wcześniej.
- Konieczność przekwalifikowania się do innego zawodu w związku z doznanymi urazami.
W jakiej wysokości można uzyskać rentę za utracone dochody?
Wszystko zależy od tego, czy poszkodowany otrzymuje rentę z ZUS lub osiąga inne dochody. W zależności od sytuacji, konieczne jest matematyczne wyliczenie różnicy pomiędzy dochodami osiąganymi wcześniej, a obecnymi. Jeżeli przed wypadkiem poszkodowany uzyskiwał dochody na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, a obecnie dostaje jedynie niewielką rentę, należy uwzględnić różnicę.
Podobną sytuację miał jeden z moich klientów. Pan Michał wcześniej był trenerem sportów walki. Po wypadku musiał zmienić profesję i zarabia dwa razy mniej. Dlatego też dochodził renty z tytułu utraconych dochodów, która została wyliczona jako różnica między dochodami, jakie otrzymywał, a tymi obecnie otrzymywanymi.
W przypadku całkowitej niezdolności do pracy należy uwzględnić wszystkie możliwości zarobkowe poszkodowanego. A więc podsumować wynagrodzenie zasadnicze, premie, nagrody i wszelkie inne dodatkowe świadczenia. Na przykład te z innej pracy, choćby były nieopodatkowane. Renta z powodu utraconych dochodów przyznawana jest na czas niezdolności do pracy. A więc może być przyznana na przyszłość.
Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy poszkodowany, który utracił możliwości zarobkowe, był bezrobotny. Temat ten omówię w innym tekście, który niedługo przygotuję na blogu.
Oczywiście, w sytuacji gdy renta z tytułu utraconych dochodów została już poszkodowanemu przyznana, możliwe jest jej podwyższenie.
Radca Prawny
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }