Poszkodowanemu należy się renta po wypadku samochodowym wtedy, gdy wystąpiły u niego zwiększone potrzeby, bądź też gdy utracił dochody. Renta po wypadku samochodowym może zostać przyznana na stałe, bądź na czas ograniczony. Zazwyczaj są to sytuacje występujące w przypadku najpoważniejszych wypadków komunikacyjnych, ale nie zawsze.
Czy trzeba czekać na zakończenie leczenia?
Zacznę od pytania pozornie nie związanego z tekstem. Niemniej ostatnio często otrzymuję takie pytania. Czy warto zgłaszać roszczenia ubezpieczycielowi jak najszybciej, czy czekać jednak na zakończenie leczenia?
Oczywiście, że warto jak najszybciej! W mojej ocenie czekanie nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia.
Tak samo jest z rentą po wypadku samochodowym czy wypadku przy pracy. Moim zdaniem warto zgłosić roszczenia, jak najszybciej, choćby po to, żeby jak najszybciej zacząć otrzymywać pierwsze świadczenia.
Renta po wypadku samochodowym w praktyce
Renta po wypadku samochodowym należy się osobie, która utraciła całkowicie bądź częściowo zdolność do wykonywania pracy zarobkowej, zwiększyły się jej potrzeby.
Wtedy też poszkodowany w wypadku samochodowym może żądać od sprawcy i jego ubezpieczyciela odpowiedniej renty. Tak więc renta przysługuje w takich sytuacjach:
- potrzeby poszkodowanego zwiększyły się choćby z uwagi na konieczność ponoszenia dalszych leczenia, opieki świadczonej przez osoby trzecie, rehabilitacji czy specjalistycznej diety, kosztów dojazdów do placówek medycznych, a także wielu innych,
- poszkodowany utracił częściowo lub całkowicie zdolność do pracy zarobkowej – wówczas renta ma pokryć część (lub całość) dochodów, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie uległ wypadkowi.
W przypadku utraconych dochodów (renty wyrównawczej) podstawą do wyliczenia renty powinno być ustalenie, na jakie zarobki poszkodowany mógłby liczyć, gdyby nie wypadek, a jakie uzyskuje obecnie.
Renta po zakończonym postępowaniu sądowym
Z mojego doświadczenia wynika, że często zdarzają się sprawy sądowe o odszkodowanie i zadośćuczynienie, w których z różnych powodów nie jest zgłaszane roszczenie o rentę. Zdarza się to wręcz nagminnie. I to nawet w takich sytuacjach, gdy wprost z opinii biegłych sądowych wynika, że renta należy się poszkodowanemu.
W konsekwencji poszkodowany może dochodzić renty po zakończeniu sprawy o zadośćuczynienie i odszkodowanie. A nawet po zawartej ugodzie. Prowadzę wiele takich spraw, zakończonych wyrokiem kilka, bądź nawet kilkanaście lat temu.
Pamiętam sytuację mojej Klientki, która doznała poważnych obrażeń w wyniku wypadku w autobusie. Pierwsze postępowanie dotyczyło wyłącznie zadośćuczynienia i odszkodowania. W ogóle nie zabezpieczało jej pozostałych roszczeń, w tym o rentę na zwiększone potrzeby, a także odszkodowania za poniesione koszty leczenia. Okazało się, że konieczne jest drugie postępowanie, które zakończyło się sukcesem.
Radca Prawny
*****
Przeczytaj na temat odszkodowania po wypadku motocyklisty, a także jak szybko uzyskać rentę po wypadku.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }