Piotr Stosio

radca prawny

Opis.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Renta alimentacyjna po wypadku

Piotr Stosio01 kwietnia 2020Komentarze (0)

Śmierć najbliższego członka rodziny to trudne przeżycie. Zwłaszcza gdy ten był jedynym, bądź jednym z żywicieli rodziny. Ustawodawca przewidział skutki tego zdarzenia. Najbliższemu zmarłego przysługuje więc renta alimentacyjna po wypadku. Można ją uzyskać od osoby odpowiedzialnej za wypadek śmiertelny. Jeżeli jest to wypadek drogowy, bądź wypadek przy pracy, także od jego ubezpieczyciela z ubezpieczenia OC.

Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego osoba, względem której ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty. Oblicza się ją stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Takiej samej renty mogą żądać inne osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.

Powyższe dwa zdania to przepis wyciągnięty z kodeksu. Pewnie trudno go zrozumieć, jak to prawnicze wywody A więc co on oznacza w praktyce? W bardzo dużym skrócie celem renty alimentacyjnej po wypadku jest pewne wynagrodzenie szkody członka rodziny zmarłego polegającej na utracie żywiciela.

Zapytacie komu należy się renta alimentacyjna. No właśnie, wbrew pozorom niekoniecznie tylko najbliższemu członkowi rodziny! Przygotuję o tym jeden z tekstów, bo to ciekawa kwestia, często pomijana.

Renta alimentacyjna po wypadku

Komu więc może należeć się renta alimentacyjna:

  • Żonie po śmierci męża i mężowi po śmierci żony.
  • Dzieciom po śmierci ojca lub matki.
  • Czasem nawet wnukom po śmierci dziadków.
  • Każdej osobie, której zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania.

A w jakiej wysokości można uzyskać rentę alimentacyjną?

Wiele zależy od możliwości zarobkowych zmarłego. Jeżeli były wysokie, to wysokość renty alimentacyjnej po wypadku również powinna być wysoka. Pamiętam do dzisiaj sprawę wypadku komunikacyjnego prezesa dużej spółki, który zarabiał miesięcznie kwoty rzędu 60 000 zł. A czasem nawet więcej, biorąc pod uwagę wszystkie dywidendy, premie i nagrody. Jego dzieci, po jego śmierci w wyniku wypadku, otrzymały wskutek orzeczenia sądu rentę alimentacyjną w wysokości po ok. 9 000 zł miesięcznie. Moim zdaniem to sporo, biorąc pod uwagę przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju. Ale w tej sytuacji wcale nie tak dużo.

Uprawniony do alimentów powinien więc otrzymać taką rentę alimentacyjną, jakie alimenty utrzymywałby, gdyby zobowiązany żył.

Powinny one zatem zależeć od możliwości majątkowych zmarłego i potrzeb uprawnionego. Także i w przypadku renty alimentacyjnej możliwe jest jej podwyższenie.

Zapraszam do kontaktu i zadawania pytań w komentarzach.

 

Piotr Stosio

Radca Prawny

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 604 183 261e-mail: biuro@warszawskakancelaria.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez SSK Radcowie Prawni Stosio Kubiak spółka jawna Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest SSK Radcowie Prawni Stosio Kubiak spółka jawna z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@warszawskakancelaria.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: